DOLAR 9,42472.27%
EURO 10,99552.08%
ALTIN 539,042,15
BITCOIN 6126393,18%
Çanakkale
16°

AÇIK

15:52

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Yurtdışı eğitiminde tercih edebileceğiniz 5 ülke

Yurtdışı eğitiminde tercih edebileceğiniz 5 ülke

ABONE OL
27 Eylül 2021 21:39
Yurtdışı eğitiminde tercih edebileceğiniz 5 ülke
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hızlı teknolojik gelişmelerle birlikte internet erişiminin yaygınlaşması global enteraktif iletişim ve etkileşimin artması eğitim hayatlarına yükseköğretimde devam edecek adaylara büyük kolaylıklar tanımaktadır. Birden fazla yabancı dil öğrenmek, kişisel gelişimine katkı yapmak, prestijli, tanınan ve marka değeri olan bir üniversitede okumak ve oradan mezun olarak yüksek gelirli sosyal statü kazandıran bir meslek sahibi olmak herkesin hayalidir.

Yurtdışı eğitiminin faydaları

Yapılan araştırmalar yurtdışı eğitimi almış olan öğrencilerin aşağıda verilen kazanımların sahibi olduklarını tespit etmiştir.

* küresel düşünme
* sorunları geniş açılardan analiz edebilme
* sorunları daha kolay anlama ve çözebilme
* grup çalışmalarına yatkınlık ve sosyalleşme becerisi

Bu beceriler ise çalışmak istedikleri sektöre girebilme ve başarılı olabilme olasılıklarını arttırmaktadır. Günümüzde gerek dünyada gerekse Türkiye’de yurtdışı eğitimde tercih edilen ülkeler arasında birinci sırada ABD gelmektedir. Sırasıyla İngiltere, Kanada, Avustralya, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya gelir. Uzakdoğu’da Japonya, Singapur, Çin, Malezya ve Hindistan’dır.

Bu ülkeler öğrenci yoğunluğu bakımından üst sıralardadır. Öğrencilerin bu ülkeleri tercih etme nedenleri eğitim alacakları bölüm dışında, gidilecek ülkeye duyulan kültürel, tarihsel, sanatsal özelliklerin yanında burslar, yardımlar, global şirketlerde staj imkânı, kariyer fırsatı, dünya dillerini öğrenebilme, kaliteli eğitim ve mezuniyet sonrası istihdam edilebilme olasılıkları önemli roller oynamaktadır.

En çok tercih edilen 5 ülke

ABD

Dünya teknoloji, ticaret, sinema, tiyatro, müzik, moda ve spor sektörlerini yönlendirme kabiliyeti bulunan Los Angeles, New York, Boston, San Francisco, Chicago gibi şehirler ABD’ye öğrenci çekilmesinde büyük bir pay sahibidir. Tüm dünyada teknoloji ve inovasyonu geliştiren şirketlerin bulunduğu Silikon Vadisi bunun yanında neredeyse tüm insanlığın kullandığı Google, Facebook, Apple gibi Bilişim devlerinin bu ülkede bulunması ABD’ye duyulan cazibeyi canlı tutmaktadır. Uluslararası öğrenci sayısı yaklaşık bir buçuk milyona yaklaşmaktadır.

En popüler üniversiteler

*  Harvard Üniversitesi
*  Stanford Üniversitesi
*  Massachusetts Teknoloji Üniversitesi
*  Chicago Üniversitesi

En çok tercih edilen bölümler

İşletme ve yönetim, matematik, bilgisayar bilimleri, tıp ve mühendisliktir. Yüksek eğitim yanında öğrencilere sunulan Ar-ge merkezleri, modern laboratuarlar, kütüphane ve yerleşke olanakları bu ülkeyi cazip kılan diğer özellikleridir.

İngiltere

Dünyanın tarihsel derinliği en fazla olduğu 71 üniversite, kütüphane, kampuslarına ev sahipliği yapmaktadır. Öğrencilerin en fazla tercih ettiği şehri ise Londra’dır. Her bir ülkeden öğrenci alan İngiltere kozmopolit ve kültürel çeşitliliğe sahip şehirleri, yeşil alan ve parkları, tarihi dokusu, zengin mimari yapısıyla göz kamaştırmaktadır. Cambridge, New Castle, Lliverpool, Manchester ise Londra’dan sonra tercih edilen şehirler arasındadır.

En popüler üniversiteler

*  Oxford Üniversitesi
*  Cambridge Üniversitesi
*  İmperial College London
*  University College London

Avrupa’da İngiltere’nin en fazla tercih edilme nedenlerinin başında İngilizcenin tüm dünyada ortak dil olarak kullanılması ve ulaşımının kolay olmasıdır.

Kanada

Modern ve kaliteli üniversiteler barındırması, İngilizce ve Fransızca eğitim vermesi yanında en önemli tercih nedeni Kanada’nın hoşgörülü çok kültürlü sosyal kültürel yapısının olmasıdır.

En ünlü üniversiteler

*  McGill Üniversitesi
*  Toronto Üniversitesi

Tıp ve mühendislik bölümlerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin tercihidir. İklim koşulları ve uzaklık dezavantajlarını ortadan kaldırmak için Kanada hükümeti burs, staj, çalışma imkânı ve yüksek maaş gibi alternatifler sunarak öğrencilerin dikkatini çekmeye çalışmaktadır.

Avustralya

Egzotik kumsalları, yıl boyu güneşli havası, hayvan ve bitki çeşitliliği, yağmur ormanları, çok kültürlü sosyokültürel anlayışları, İngilizcenin resmi dili olması, kozmopolit sosyal yapısı, ada ülkesi olması, ekonomik refah seviyesi ve benzeri özellikler öğrencileri Avustralya’ya çeken unsurlar arasındadır.

En popüler üniversiteler

* Avustralya Ulusal Üniversitesi
*Melbourne Üniversitesi
*Sidney Üniversitesi

Almanya

Ülke genelinde özellikle Berlin, Münih gibi şehirlerinde moda, sinema, müzik, teknoloji ve finans sektörlerinin New York ve Londra ile yarışıyor olması öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Mühendislik, tasarım ve işletme alanlarında lisans ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih ettiği bir ülkedir. Tarihi mekânlar, modern üniversiteler, iş olanakları, sanatsal aktiviteler çeşitlidir. Uluslararası öğrencilerinden devlet üniversitelerinde herhangi bir ücret alınmamaktadır. Burs imkânları mevcuttur.

En popüler üniversiteler

* Münih Teknik Üniversitesi
* Ludwig Maximilian Üniversitesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.