DOLAR 9,21890.03%
EURO 10,76150.08%
ALTIN 527,910,04
BITCOIN 6110412,83%
Çanakkale
16°

AÇIK

05:49

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yakın zamanın en tehlikeli düşmanı: Korona Virüs

Yakın zamanın en tehlikeli düşmanı: Korona Virüs

ABONE OL
27 Eylül 2021 21:39
Yakın zamanın en tehlikeli düşmanı: Korona Virüs
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bizi öldürmeye çalıştığı için virüsleri kim suçlayabilir? Onlar bizi alt etmeye çalışıyor, biz de onları. Şimdilerde büyük bir sorunla karşı karşıyayız. En büyük düşmanlarımızdan birisi karşımıza çıktı. Bu diğerlerine benzemiyor. Adı Covid19 olan bu virüs, acımasız olduğu kadar da sinsi bir rakip!

Düşmanı tanıyamazsak, onu anlayamazsak düzgünce savaşamayız, değil mi? Boşuna mermi israf etmiş oluruz. Bu koronavirüs de tehlikeli bir düşman olduğuna göre önce onu tanımamız gerekiyor.

Canlılığından şüphe edilen protein yığını

Virüsler canlı mı yoksa cansız mı? Henüz bilemiyoruz.  Bunun nedeni virüslerin bakteriler gibi aktif olarak hareket etmemesinden kaynaklanıyor. Bunu anlayabilmemiz için virüslerin yapısını öğrenmeliyiz. Virüslerin dış yüzeyinde proteinden oluşan bir kılıf bulunmaktadır. Bu kılıfın üzerinde ise virüsün hücrelere tutunmasını sağlayan “kanca”lar bulunmaktadır. Kılıfın içinde ise virüsün kalıtım materyali bulunur. Bu materyal ya DNA (deoksiribo nükleik asit) ya da RNA (ribo nükleik asit)’dır. Bazı virüslerde her ikisi de birlikte bulunurlar. Covid19 bir RNA virüsüdür, yani kalıtım materyali olarak RNA bulundurmaktadır. Virüslerin canlılık konusuna geri dönecek olursak, bir virüs tek başına metabolik faaliyet gösterememektedir. Diğer bir ifade ile herhangi bir hücre ile ilişkisi olmayan virüs ölüdür diyebiliriz. Virüsler bir hücre ile karşılaşırlar ve protein kılıfları üzerindeki kancalar o hücreye uyumlu ise metabolik faaliyet göstermeye başlarlar. Kendi kalıtım materyallerini hücrenin içine aktarırlar. Hücrenin içindeki organeller yani işçiler, katılım materyalinde kodlanmış metabolik faaliyetleri gerçekleştirmeye programlanmışlardır. Virüslerin katılım materyalinde yazan kodlar, daha çok virüs üretilmesi talimatını içermektedir. Hücredeki organeller de bu talimatı okurlar ve hücrenin kullanacağı amino asit gibi hayati moleküllerden virüsleri sentezlemeye başlarlar. Bunun hücreye temelde iki türlü zararı vardır. Birincisi, hücre kendi kullanacağı molekülleri, kendisi için kullanamayıp virüs üretmede kullanmaktadır. Bu da hücrenin kendi metabolik olaylarını gerçekleştirememesine sebep olmaktadır. İkinci zarar ise, virüsler git gide hücrenin içini doldurmaktadır. Sayısı artan virüslerin baskısına dayanamayan hücre zarı yırtılır ve ortaya yeni üretilen virüsler saçılır. Saçılan bu virüsler de diğer hücrelere tutunarak bu döngüyü devam ettirirler.

Covid19’un doğumu

İlk Covid-19 vakalarının çoğu, çeşitli hayvanların satıldığı Çin’in Wuhan şehrindeki Huanan deniz ürünleri pazarında çalışan veya pazarı ziyaret eden insanlarda meydanageldi. Virüsün kökeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için, virüsün gen dizilimi diğer virüslerin gen dizilimleri ile karşılaştırıldı ve en benzer dizilime yarasalarda bulunan iki coronavirüste rastlandı. Ancak Huanan deniz ürünleri pazarında yarasa satılmıyordu. Bu da bilim insanlarında, virüsün insana bulaşmasına başka bir hayvanın aracılık ettiğini kanısını uyandırdı. Yarasaların hasta olmamasının nedeni ise bu virüse uzun zamandır maruz kalmaları sonucu bağışıklık geliştirmeleridir.

Son olarak pandemiye yani küresel bir salgına dönüşen bu virüse nasıl isim konulduğuna bakalım. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) danışmanları virüsün türüne odaklandı. “Co” ve “Vi” coronavirüsten, “d” ise İngilizcede hastalık anlamına gelen “disease” kelimesinden gelmektedir. 19 ise vakaların görülmeye başlandığı 2019 yılından gelmektedir. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.