DOLAR 9,42472.27%
EURO 10,99552.08%
ALTIN 539,042,15
BITCOIN 6126393,18%
Çanakkale
16°

AÇIK

15:52

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Neden propolis tüketmeliyiz?

Neden propolis tüketmeliyiz?

ABONE OL
27 Eylül 2021 21:39
Neden propolis tüketmeliyiz?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemi, yeni normal süreci derken yaşanan stres, endişe, zayıf bağışıklık sisteminden kurtulmak mümkün mü? Bağışıklık sistemimizi güçlendirirken virüse karşı direncimizi artıracak doğal takviyelere ihtiyaç duymaya başladık. İşte bunlardan birisi uzun zamandır popülerliğini koruyan propolistir.

Arılar, bitki tomurcukları ve salgılarından, onları soğuktan ya da mikroorganizma saldırısından koruyan reçineli bileşikler toplar. Bu bileşikler, balarıları tarafından toplandıktan sonra transforme edilerek güçlü ve yapışkan bir halelde eder ve böylecesu geçirmeyen, antimikrobiyaletkiye sahip, ısıyı yalıtan bir arı ürünü olan propolis oluşur. Oluşan bu ürün, arılarınkovanlarının yapım ve onarımında kullandığı çok amaçlı bir malzemedir. Propolis; bal arıları kolonisinin hastalıklardan korunması, böcek ve diğer hayvanların kovana girişini engellemek,kovan duvarları ile petek gözlerinin kaplanarak hijyenik bir ortamsağlanmasıve kovan giriş noktalarınındaraltılması gibi pek çok farklı amaçla kullanılır. Kovana her zaman propolis ile kaplı bir kanaldan geçerek giren arılar, bu sayede hem kendilerinin hem de kovanın hijyenini sağlarlar.

Propolis, kovanı koruyucu görevi nedeniyle Yunanca pro ön/giriş ve polis şehir anlamına gelen iki kelimeden oluşmaktadır.

Propolis nerelerde kullanılır?

İnsanların propolisi kullanmaya başlaması, bizleri balın keşfi kadar uzun bir tarihe götürmektedir. Birçok doğal ilaçtan farklı olarak propolisin, antibiyotik, antifungal, antiviral ve antitümör özelliğine sahip olabileceğini gösteren datalar mevcuttur.

Mısırlılar ölülerini mumyalarken, Yunan ve Romalı doktorlar ise antiseptik ve yara iyileştirici olarak propolisi kullanmayı tercih etmişlerdir. Propolis; 17. yüzyılda Londra’da resmi bir ilaç olarak kullanılmış, saf veya çeşitlidoğal ürünlerle birlikteharmanlanarak kozmetik ve sağlık ürünlerinde de yer almıştır.

Propolis, virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına, düzenli tüketildiğinde ise bağışıklığı güçlendirerek hastalıkriskinin azalmasına yardımcı olur. Propolis, antioksidan etkiye sahip olupsolunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, uçuklar, mide-bağırsak rahatsızlıklarında kullanılmakta ve kansere karşı etkilerinin olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile görülmektedir. Bu bilimsel çalışmalarda propolisin vücutta sağlıklı ve canlı hücre sayısını arttırdığı da kanıtlanmıştır. Ayrıca propolis, kan basıncını ve kolesterol seviyesini düşürmekte, öksürük tedavisinde kullanılmaktadır.

Propolisin protein, karbonhidrat, lipit, vitamin, mineral içeriği düşük olmakla birlikte besinsel bir destek olarak düşünülmesi güçtür. Propoliste bulunan en önemli bileşik grubuflavonoidlerdir. Flavonoidler ise fotosentez yapan hücrelerde bulunmakta olup sekonder bitki metabolitleri olarak yer aldıkları için bireyler bunusentezleyememekte ve bu nedenle insan beslenmesi için oldukça önemli bir yer edinmektedir.

Bugünlerde tüm dünya propolisi tek başına ya da karışımlarla hazırlarken alkolik çözücülerin kullanımından kaçınılması gerekmektedir. Son zamanlarda doğal çözücülerin kullanımıyla yüksek biyoaktiviteye sahip propolis elde etmeye yönelik çalışmalar yapılmıştır. Tek başına zeytinyağı tavsiye edilebilirken propoliste yağda çözünebilir değerli fenolik maddelerin bulunması bu iki kıymetli ürünün bir araya getirilmesini sağlamaktadır. Nitekim son yıllarda zeytinyağında bulunan oleuropeinvepropoliste bulunan yağda çözünebilen kafeik asit fenetil ester bağışıklık sisteminin korunması ve güçlendirilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Amerikan Sağlık Enstitüsü (NIH), propolisi, soğuk algınlığında, ağız/çene cerrahisinden sonra meydana gelen ağrılarda etkili grubuna dahil etmiştir.

Önemli Türk bilim insanı Sibel Silici ve Semiramis Kutluca’nın yapmış olduğu çalışmada Staphylococcusaureus, Escherichiacoli, Pseudomonasaeruginosa ve Candidaalbicans üzerinde antibakteriyel etkisi tespit edilmiştir.

Propolis özütlerinde en az propolis kalitesi kadar çözücü cinsi de çok önemlidir çünkü propolis ile elde edilmeye çalışılan destek, çözücü ile olumsuz etkilenebilir. Bunun yanı sıra propolis alırken her zaman ürünün ambalaj üzerinde yer alan içeriği okunmalıdır!

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.