DOLAR 9,44402.49%
EURO 11,00952.35%
ALTIN 539,052,15
BITCOIN 6119452,94%
Çanakkale
16°

AÇIK

15:52

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Dünya Gıda Güvenliği Günü nedir?

Dünya Gıda Güvenliği Günü nedir?

ABONE OL
27 Eylül 2021 21:39
Dünya Gıda Güvenliği Günü nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BM Genel Kurulu’nun aldığı kararla Aralık 2018’ den itibaren her yıl 7 Haziran, Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Gıda güvenliği nedir?

Gıda güvenliği, alınan gıdaların sağlıklı ve insan bedenine faydalı olması için işlenmesi, hazırlanması, depolanması ve tüketiciye ulaşmasına kadar geçen süre boyunca her türlü mikrobiyolojik, kimyasal ve fiziksel zarardan uzak,bulaşı ve bozulma görülmeyen gıdanın tüketime hazır olma biçimini ifade etmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), tüm Dünya’ da gıda güvenliğini artırma çalışmalarını sürdürmektedir.

Gıda güvencesi nedir?

Gıda güvencesi, her an herkesin yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için ihtiyacı olan gıda ve besine yeterli, sağlıklı ve emniyetli bir şekilde ekonomik ve fiziksel açıdan ulaşabilmesidir.

Gıda güvencesi bir haktır! Herkes, sürekli, yeterli, güvenli ve sağlıklı ürüne ulaşma hakkına sahiptir. Irkı, dini, dili, ten rengi ve cinsiyeti her ne olursa olsun tüm insanlığın en temel haklarından birisi gıda hakkıdır.

Özellikle bugünlerde bir pandemi haline dönüşen Covid-19 gibi salgınlardan kendimizi koruyabilmek, sağlığımıza dikkat etmek adına gıda güvenliği daha çok gündeme gelmeli ve zorunlu gıda güvenliği sağlanmalıdır. Covid-19 salgını sebebiyle gıda ihracat ve ithalatındaki kısıtlamalardan dolayı tedarik zincirinde aksaklıklar yaşanmaktadır. Tarım konusunda dış ülkelere bağlı ve yoksul ülkeler açısından gıda güvenliği yerini gıda güvensizliğine bırakmıştır. Salgın dünyada ki gıda düzenini olumsuz etkilemeye başlamıştır. Üstelik tüm dünyada her yıl 400.000- 600.000 kişi gıda kaynaklı hastalıklardan hayatını kaybetmektedir.

Gıda üretimi yapan işletmeler uluslararası standartlara uymalı, bizler ne yediğimize dikkat etmeli, ürün etiketlerini doğru okuyup yorumlamalı, kendimizi ve çevremizi gıda güvenliği, gıda güvencesi gibi konularda bilinçlendirmeliyiz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.