Bilmeniz gereken beş LGBT ikonu

Bilmeniz gereken beş LGBT ikonu

ABONE OL
11 Mayıs 2022 17:12
Bilmeniz gereken beş LGBT ikonu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gay ikonu (LGBT) film yıldızlarından şarkıcılara, mankenlerden yazarlara eğlence ve sanat dünyasındaki ünlü isimlerdir. Gay ikonu (LGBT) heteroseksüel ya da eşcinsel olabilir. Ama her ünlü, gay ikonu (LGBT) olamaz. Bir kişinin gay ikonu (LGBT) olması için güçlü ve cesur kişiliğiyle ya da trajik hayat öyküsüyle eşcinsellere rol modeli olması gerekir. Madonna, Kylie Minogue sahne üzerinde yarattıkları şovlarla ve radikal çıkışlarıyla eşcinseller için güç ve cesaretin modeli olurken Judy Garland, Marilyn Monroe gibi isimler de trajik yaşam öyküleriyle gay ikonuna (LGBT) dönüşmüşlerdir. Greta Garbo, Marlene Dietrich perdedeki soğuk, femme fatale görüntüleri ve sansasyonel yaşam öyküleriyle dikkat çekici figürler olurken Oscar Wilde, Boy George, K.D. Lang gibi eşcinsel isimler kimlik mücadeleleriyle listelerde yer bulmuşlardır. En son İngiltere’de yapılan bir ankette Barbie bile gay ikonu (LGBT) seçilmişti.

James Baldwin

Baldwin ırk, sınıf ve cinsel yönelim hakkındaki yazıları ile ünlü bir deneme, oyun ve roman yazarıydı. Baldwin gay ve biseksüel karakterler hakkında yazarak queer insanlara destek verdi. Eserlerinde Amerika’da hem eşcinsel hem de siyah olma deneyiminden bahsetti. Cinsel yönelim ve ırk hakkındaki görüşleri, insanların o zamanlar hakkında pek bir şey duymadıkları kesişimsel bir bakış açısı sunuyordu.

Baldwin eşcinselliği konusunda açıktı ve cinsel yöneliminin gay veya heteroseksüellikten daha akıcı olduğuna inanıyordu. Hiçbir katı kategoriye girme ihtiyacı hissetmedi ve bir etiketin özgürlüğünü sınırlayacağına düşündü.

Daha fazla bilgi için, The Fire Next Time, Go Tell It on the Mountain, Giovanni’s Room ve Notes of a Native Son gibi eserlerini okuyabilirsiniz.

Barbara Gittings

Gittings, ABD’de LGBTQ hareketi tam olarak şekillenmeden önce eşcinsel haklarını savunan açık bir lezbiyen kadındı. 1958’de, Bilitis’in Kızları’nın (DOB – ilk ABD lezbiyen sivil haklar örgütü) New York bölümünü başlattı. Queer insanlar için hakları güvence altına almayı amaçlayan çok sayıda protesto ve gösteri düzenledi. Gay dönüşüm terapisinin destekçilerine meydan okumak da dahil olmak üzere gay olmakla ilgili farkındalığı artırmak ve damgalamayı azaltmak için çok çalıştı.

Gittings, diğer aktivist Frank Kameny ile birlikte Ruhsal Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabında, psikiyatrinin eşcinselliği bir hastalık olarak sınıflandırmasını değiştirmek için uzun bir mücadele verdi. 1973’te Amerikan Psikiyatri Birliği eşcinselliği hastalık statüsünden çıkardı.

Ek bilgi için Gay Pioneers belgeseline göz atabilirsiniz.

Marsha P. Johnson

Johnson; kendi kimliğini taşıyan bir drag queen, öncü bir transseksüel ve eşcinsel hakları aktivisti ve bir AIDS senaristiydi. Cinsiyete uymayan endişe verici sayıda insanın, özellikle beyaz olmayanların sokakta yaşadığını fark etti. Bu nedenle, arkadaşı ve aktivist arkadaşı Sylvia Rivera ile Street Travesti Action Revolutionaries’i (S.T.A.R.) kurdu. Özellikle gençler olmak üzere yerinden edilmiş trans bireyler için bir konut inşa etti. Şiddet, taciz ve hoşgörüsüzlükten uzak, güvenli bir alan olarak hizmet etti.

Ondan önce bile Johnson Stonewall Ayaklanmalarındaydı. LGBTQ karşıtı insanlar ve NYC polisi ile çatıştı. Bu, ABD’deki gay kurtuluş hareketi için bir dönüm noktası oldu. Onur yürüyüşlerine ilham verdi.

Marsha P. Johnson hakkında daha fazla bilgi edinmek için Pay It No Mind: The Life and Times of Marsha P. Johnson ve The Death and Life of Marsha P. Johnson belgesellerine göz atabilirsiniz.

Larry Kramer

84 yaşında vefat eden Kramer, HIV ve AIDS hakkında farkındalık yaratmak için savaşan bir yazardı ve açık sözlü bir eşcinsel hakları aktivistiydi. GMHC (Gay Men’s Health Crisis) ve ACT UP’ın (AIDS Coalition to Unleash Power) ortak kurucusu oldu. Bu grup, AIDS krizinin sembolü haline gelen ikonik SILENCE = DEATH imajını kullandı. HIV / AIDS salgınının halk sağlığı acil durumu olarak kabul edilmesi konusunda ısrar etti.

Kramer’in çalışması, HIV / AIDS ile ilgili halk sağlığı politikalarını dramatik bir şekilde zorladı ve değiştirdi. Dikkat çekmek için halk sağlığı ve eşcinsel hakları savunuculuğunda saldırgan bir tutum sergiledi. LGBTQ insanlarının görülmek için savaşacağını ve HIV / AIDS salgını tarafından silinmeyeceğini gösterdi.

Larry Kramer hakkında daha fazla bilgi edinmek için How to Survive a Plague belgeselini veya dönüm noktası oyunu The Normal Heart’ın HBO versiyonunu izleyebilirsiniz.

Harvey Milk

Milk, 1977’de San Francisco Denetim Kurulu üyeliğini kazandı. Böylece, Kaliforniya’da açıkça seçilmiş ilk gay veya lezbiyen yetkili oldu. Konumunu, yaygın düşmanlıkla karşı karşıya kalan marjinal toplulukları savunmak için kullandı.

Neredeyse bir yıl görev yaptıktan sonra suikasta kurban gitti ama mirası yaşamaya devam etti. Açtığı kapılar, artan sayıda açıkça eşcinsel politikacıların görev için aday olmasına ve kazanmasına yol açtı. Daha fazla insanın ortaya çıkması için yaptığı talep, birçok kişiye gerçeklerini yaşamaları için ilham verdi. Hatta ölümünden sonra yayınlanan bir ses kaydında, ”Eğer beynime bir kurşun girerse, o mermi ülkedeki tüm hileli işleri yok etsin,” diyordu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
saç ekimi ankara|Sağlık Sigortası Ankara|bakırköy travesti ankara travesti sanal ofis ankara sanal ofis ankara sanal ofis ankara