DOLAR 9,29480.88%
EURO 10,83630.76%
ALTIN 534,551,30
BITCOIN 6117302,73%
Çanakkale

AÇIK

15:52

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Babalar Günü nedir? Neden kutlanır?

Babalar Günü nedir? Neden kutlanır?

ABONE OL
27 Eylül 2021 21:39
Babalar Günü nedir? Neden kutlanır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anneler Günü yazımızda olduğu gibi babalarımızın gününde de aynen; başta, -torpil kontenjanından- kendi babamın ve Nergal ailesi babalarının olmak üzere, Babalar Günü’nü kutluyorum güzel okur. Sizlerin, nefesini hissettiğiniz ve çok sevdiğiniz babalarınızı da kutlarım. Selamlar, saygılar. Sesine, nefesine hasret kaldığınız babalarınıza da Allah’tan rahmet dilerim.

Şunu baştan belirterek başlayayım: Her erkek potansiyel baba değildir! Olmak zorunda da değildir!

Öncelikle kadının ve eşinin kararıdır çocuk yapıp yapmamak, anne/baba olup olmamak, daha önce de söylediğim gibi. Bu, özel hayat kavramının içine girer ki sorgulanamaz. Sonuç olarak isteyen baba olur, istemeyen de ‘’Tu kaka!’’ diye değerlendirilemez.

Ama olan da ne güzel, ne hoş babadır, değil mi? İyi, hoş, güzel olmayanı da var maalesef. Aslında anne baba değil de, insan anlamında güzel olmayanı var. Güzel insan olmak önemli! Her şeyin başı bu. Ancak şöyle de bir detay var; iyi bir insan, sadece iyi olduğu için iyi bir baba/anne/hala/arkadaş/evlat/eş olur diyemeyiz. İyi olarak nitelendirilen, herkesin sevdiği ve saydığı bir erkek; iyi bir koca ya da baba olamayabilir. Bu vasıflar bambaşka şeyler çünkü. Eh, “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu!” oldu durum. Evet. Biraz karışık gibi ama değil aslında.

Güzel insan, zaten diğer vasıflarındaki sorumlulukları yerine tam olarak getiremese de idare edilebilir. Ancak bir de insanlık anlamında vasat biriyse, onun ne babalığı ne analığı ne evlatlığı çekilmez.

Anneler Günü konulu yazımda da geçiyor, bir çocuğun sorumluluğunu almak zordur. Keyifli olduğu kadar yorucu da bir olay çocuk yetiştirmek. Çünkü nihayetinde bir ‘insan’ yetiştiriyor ve şekillendiriyorsunuz. Ona ne verip veremediğiniz çok önemli. Maddiyattan ziyade maneviyatını, ruhunu, kişilik gelişimini önemsememiz lazım minik insanın. Kız-erkek evlat ayırt etmeden sık sık sarılmak ve onu ne kadar çok sevdiğini söylemek lazım. Ve bunları yapabilmek için de ‘hazır’ olmak ve hissetmek lazım. Zorla değil, güzellikle ve bile, isteye, seve yapılacak bir şey bu. O yüzden bir kadının henüz gerçek anlamda hazır olmadığını söyleyen bir erkekten, illaki çocuk yapmak istemesi de hoş olmasa gerek. Nasıl ki kadın; “Benim bedenim benim kararım,” diyerek istiyor ya da istemiyorsa, erkek için de aynı şey geçerli olmalı. Metazori çocuk yapılmaz. Erkeği bağlamak adına veya başka bir gereksiz sebeple dünyaya her şeyden habersiz bir canlı getirilmez. Getirilmemeli!

Bu arada, “Biz ailecek sadece doğum günlerini özel sayıyoruz. Çünkü kişiye özel!” demiştim. Ama diğer her bir gerekli gereksiz özel günü kutlamak isteyeni de sayıyoruz, seviyoruz.

Babalar Günü de Anneler Günü gibi bir kadın tarafından öneriliyor. Görüyor musunuz, baba kıymetini bilen bir kız evlat yine. Şaka bir yana, kız erkek ayırımı olmadan pek de güzel evlatlar var maşaallah.

1861 yılı Amerikan İç Savaşı, 1863 yılında kuzeyin zaferi ile sonuçlanır. Sonora Louise Smart Dodd’un babası da, işte bu savaş sırasında yaralanır. Annesi altıncı çocuğunu doğururken ölmüştür. Babası gazidir ve beşi erkek altı çocuğunu tek başına büyütür. Bu fedakarlık kaşısında Sonora çok duygulanır. Anneler Günü’ndeki bir Pazar Vaazı’nı dinlerken;“Anneler günü kutlanıyorsa neden babalar günü de kutlanmasın ki?” diye düşünür. Babasının doğum günü 5 Haziran’dır ve bu tarihin her yıl Babalar Günü olması için kolları sıvar. Ancak kilisede yapılan hazırlıklar bu tarihte tamamlanamadığı için, kutlamayı Haziran ayının üçüncü Pazar gününe erteler. Başkan Woodrow Wilson 1916’da Babalar Günü’nü kutlamak fikrini onaylar. Ve Sonora’nın babası William Smart 1919’da öldüğünde, Babalar Günü ABD’de kutlanır hale gelir.

Babalar Günü’nü katolikler için farklı anlam ifade ediyormuş ve Hazreti İsa’nın babasının anısına her yıl 19 Mart’ta St. Joseph Günü olarak kutlanıyormuş örneğin.
Farklı kültürler, farklı manalar, farklı kutlamalar olsa da babalar baba oldukları için sevilip tebrik ediliyorlar.

Sonora listened to a Sunday Sermon on Mother’s Day in 1909. Loving daughter of a devoted father, Sonora wondered that if there is a day to honor mothers why is there no corresponding day to honor all fathers. The question left a deep impression on her mind and she resolved to get fathers their due respect in the society.Though Sonora wished that Father’s Day be celebrated on June 5, her father’s birthday, but it so happened that there was not enough time for preparation so the celebrations were deferred to June 19, the third Sunday of June.Observing the popularity of the day President Woodrow Wilson approved of the idea of celebrating Father’s Day in 1916. And by the time Sonora’s father, William Smart died in 1919, Father’s Day was a popular occasion in US. Although there are different cultures, different meanings, different celebrations; fathers are loved and congratulated for being dad.

Çocuğun ilk öğretmeni annesidir. Daha sonra da baba gelir. Babalarımız baş tacımız tabii ki. Ama bazen, çocuklarını yanlış yetiştirdikleri oluyor. Ya da kendileri yanlış kişiler olabiliyor. Baba sıfatını hiç hak etmeyen ve ne yazık ki ‘insan’ olduğunu beyan eden varlıklar da var maalesef. İnsan ailesini, ebeveynlerini seçip gelemiyor dünyaya ne yazık ki.

Milyon tane baba türü var sonuçta. Şam babası, iskele babası, taze baba, üvey baba, genç baba, yaşlı baba, cici baba, kayınbaba, büyükbaba, ciddi ya da eğlenceli baba, vs… Ama güzel olan babalarımız için ve ihtiyacı olanlar için, bir hatırlama / hatırlatma günü bugün. Onlara verdiğimiz değeri gösterebilmek için bir fırsat. Küsmüşsek, barışabilmek için bir fırsat. İtinayla kullanınız!..

Father’s Day is an opportunity to tell dad how much you appreciate him. New dads, old dads, granddads, dads-in-law, stepdads, serious dads, funny dads… There must be a million fatherly types out there, and without a doubt, there are at least that many reasons to honor them on Father’s Day.

Ben de yine kendime torpil yapıp babama seslenmek istiyorum önce!

Babacığım! Birlikte birçok hatıra ve hatta gözyaşı paylaştık. Ailemize hep mutluluk getirdin ve bu seni bir tanecik sevdiceğimiz yapıyor. Sen iyi bir adamsın ve iyi bir insansın. Senin kızın olabildiğim için, babam olabildiğin için gurur duyuyorum. Seni çok seviyorum.

Dady! We have shared many memories and a few tears. But the happiness you bring to our family makes you our dear. How many times have I seen your caring and loving ways. You’re a good man. You’re a good person. I’m so proud to be your daughter. I love you.

Her yeni gün bir armağandır ve özeldir. Keşke bir gün değil, her gün kutlasak varlıklarını anne ve babalarımızın, sevdiceklerimizin. Sevdiceğiniz olan iyi babalarınız olsun güzel Nergal’liler. Çünkü baba, çok ‘baba’ adamdır. Güzel çiftler, çocuğunuz yoksa da kutlayın birbirinizi. Çünkü aynı zamanda birbirinizin çocuğu, anası, babası, yoldaşı, sırdaşı, arkadaşı, sevdiceği oldunuz. Babalarımız, baş tacımızsınız. Varlığımız sizlerin eseri. İyi ki varsınız.

Doğala özdeş aromalı, katkısız, saf, temiz, berrak zihinli, huzurlu ve sağlıklı günler dilerim sevgili Nergal Blogsever.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.