DOLAR 9,42472.27%
EURO 10,99552.08%
ALTIN 539,042,15
BITCOIN 6126393,18%
Çanakkale
16°

AÇIK

15:52

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

2 dakika kuralı nedir? 2 dakikada neler yapılabilir?

2 dakika kuralı nedir? 2 dakikada neler yapılabilir?

ABONE OL
27 Eylül 2021 21:39
2 dakika kuralı nedir? 2 dakikada neler yapılabilir?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

‘’Bitti biter, gitti gider!’’ derken, bir de baktık sımsıcak bir sabah oldu erken. Bahar bitivermiş de dalıvermişiz mevsim itibariyle yazın ortasına. Bitirmişiz güzelim baharları neyi nasıl yaşadığımızı bilemeden. Bir sabah “Korona da ne ola?” deyiverdik, daha “Yaz ola, hayır ola!” diyemeden.

Matrix’de Kâhin’in dediği gibi “Başlangıcı olan her şeyin bir sonu vardır.” Kötü günlerin biteceğini söyler ve sonunda da biter azimli Neo’nun sayesinde. Bunlar da geçer güzel Nergal’li, içinizi ferah tutun. Gerçi bu Başlangıç – Son ikilisini aynı cümlede birleştirmek için kâhin olmaya gerek yok. Lakin aynı Kahin, finalde Mimar’a “Bu barışın ne kadar süreceğini zannediyorsun?” der ve içimize şüphe düşürür. Yani bu bir son değil, yeni bir başlangıç mıdır? Veyahut bu yeni barış halinin de bir gün sonu gelecektir teoriye göre! Ve fakat bu sorunun cevabını ne Kâhin, ne bu, ne şu, Neo bilememektedir!

Her şeyi çabucacık tüketiyoruz ve bitiriveriyoruz bir çırpıda oturduğumuz yerden!

İvan Gonçarov, karakteri Oblomov’a şöyle dedirtir:

– Biliyor musun İlya, sen tıpkı eskiler gibi konuşuyorsun. Eski kitaplarda da böyle yazarlardı. Ama neyse, buna da şükür. Hiç olmazsa kafanı işletiyorsun, uyumuyorsun. Söyle, söyle bakalım; daha neler düşünüyorsun?

– Daha ne söyleyeyim? Bu insanlara bir bak; aralarında bir tek gürbüz, taze çehre yok.

– İklimden… Bak senin yüzün de iyi değil, oysa hiç evden çıktığın da yok, hep yatıyorsun.

– Bir tekinde bile sakin, berrak bakışlı göz yok. Herkes birbirine hastalıkların en korkuncu olan can sıkıntısını aşılıyor, herkes dertler içinde bir şeyler arıyor. Bari bir gerçeğe varsalar da, ya kendilerine ya başkalarına yarasa. Nerede bir arkadaşları başarı kazansa, betleri benizleri soluyor. Kimisinin de tek işi her gün mahkemeye gitmek. Dava beş yıldan beri devam ediyor, karşı taraf kaybedecek, o da beş yıllık bir didinmeden sonra hülyasına kavuşacak. Beş yıl bekleme odalarında oturup içini çekmek: İşte size göre hayatın amacı. Kimisi her gün dairede saat beşe kadar oturuyor diye dert yanar, kimisi de böyle bir mutluluğa kavuşmadığı için ahlar, oflar çeker.

– Sen bir feylesofsun İlya. Herkesin bir derdi var, senin yok.

Her duydukları şey üzerinde inceden inceye fikir yürütürler ama aslında hiçbir şeyle de candan ilgilendikleri yoktur. Ha böyle gürültü patırtı etmişler, ha uyumuşlar, hepsi bir. Konuştukları şeyler kiralanmış elbiseler gibi, kendi malları değildir. Yapacak işleri olmadığı için güçlerini öteye beriye harcarlar. Her şeye sarılan ilgileri, ruhlarının boşluğunu ve sevgi yoksulluklarını kapayan bir örtüdür. Ama orta halli bir yol seçmek ve orada derin bir iz bırakarak yürümek işlerine gelmez; böylesi can sıkar, göze çarpmaz; çok şey bilmek o zaman işe yaramaz, gösterişe yer kalmaz.

– Evet, İlya, senle ben güçlerimizi boş yere harcamadık diyelim ama hani bizim orta halli yolumuz?

Oblomov birdenbire sustu, sonra sıkıntı içinde:

– Şu planı bir bitirsem. Ama bana ne, ne yaparlarsa yapsınlar. Ne halleri varsa görsünler. Umurumda bile değiller, onlarda bir şey aradığım da yok; sadece onların yaşadıkları hayatın tabii olmadığını söylüyorum. Hayır, bu yaşamak değil; tabiatın önümüze koyduğu yasaya, ideale ihanet etmek.

Evet… Bir tek gürbüz, taze çehre yok etrafımızda hakkat, değil mi? Hep aynı yüzler, hep aynı terane, hep aynı bahane a dostlar!

”Korkun seni mahkûm eder. Umudun seni özgür bırakır!” özlü sözü; 1994 yılı yapımı ve gerçekten en sevdiğim filmlerden biri olan Esaretin Bedeli’nin tagline’ıdır. Bizdeki ‘’Umut, fakirin ekmeğidir!’’ sözü de her ne kadar karamsarmış gibi görünüp fakir edebiyatı olarak nitelendirilse de umutsuz yaşanamayacağını anlatır ya kendi dilince. Umudun bittiği yerde, hayat da biter çünkü.  

Ne geçmişten ne de gelecekten korkmak işe yarar. İleriye bakmak, ileri görüşlü olmak, ümidini yitirmemektir seni ayakta özgürce tutacak olan.

“İnsanın özgürlüğü; her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır,” diyor Jean Jack Rousseau. Ve benim de yegâne fikrim budur bu konuda. İstemediğimiz şeylerin olmasını engellemek, olanı da değiştirmek için ayağa kalkmamız gerekir şöyle bir silkelenip. Hayatın her alanında bu böyledir. ‘’Armut piş, ağzıma düş!’’ zihniyetiyle hiçbir yere varamayız. Bir sürü engelimiz var kendimize koyduğumuz. Ben de öyleyim. Tembel teneke bir oblomov olarak ‘’Şunu yapabilmeniz için falanca kural!’’ diye uygulamaya çalıştığım şeylerde pek de başarılı olduğum söylenemez. Her şey beyinde bitiyor canım okur. Ah şu beynimiz. Eğitebilsek, neler neler yapacak da işte!

Miskinliğinizin üstesinden gelip harekete geçebilsek, hayatın her alanında, istediğimiz her bir şeyi başaracak güce sahip olabiliriz aslında.  Kötü alışkanlıklarımızı, özünde iyi ama içten içe zararlı alışkanlıklarımızı, ne iyi ne kötü ve ne idüğü belirsiz alışkanlık ya da alışamadıklarımızı temelli değiştirebilecek birçok metot, hile ve teknik var dediğim gibi. İşte bütün mesele, bunları öğrenip bize uyan birini uygulamaya dökebilmek.

İki Dakika Kuralı var örneğin. İki dakika diye söylenince kulağa ne kadar da hoş geliyor, değil mi? Kolaycacık, hemencecik yapılıverir bir şeymiş gibi duruyor. Ama düşünün daha önce kime ya da neye, neden iki dakika ayıramadığınızı. İki dakikalığına bakmanız istenen bir şeyi kaç kez reddettiniz meşgul olduğunuzu söyleyerek? Bir mesaj yazmak, bir hatır sormak, unutmamak için bir not almak, bir dağınıklığı toplamak, vs… Liste daha da uzun olabilir, değil mi? Oysa, bilimsel araştırmalara göre iki dakikada yapacağımız işi ertelemek, o işi yapma ihtimalimizi ciddi oranda düşüyormuş. Gerçi bilimin söylemesine bile gerek yok, bariz öyle oluyor zaten. En iyisi hemen yapmak. Ama kim yapacak?

Getting Thing Done diyor el insanı. Biz de ‘’Hallediver!’’ diyelim mesela! Kısaca GTD denen metodu, yönetim danışmanı David Allen keşfetmiş. Yapılacaklar listenizi önceliklerinize göre organize etmeniz manasına gelen metod, acık uzun ve karmaşık bana göre. Biz iyisi mi, iki dakikalık bölümüne odaklanalım metodun. Bir şeyi kısa sürede halledivermek varken, niçin erteliyoruz akıllım. Teknik çok basit. Tabii. Olabilir. Olmalı… Şu sıralamayla gidiyoruz sonuca güzel okur;

1.    Topla
2.    İşle
3.    Düzenle
4.    Yap
5.    Gözden geçir

O anda yapmanız gereken bir iş varsa ve iki dakikadan az zamanınızı alacaksa yapın gitsin be ya. En basitinden en zoruna kural aynı. ‘Yap gitsin!’ de diyebiliriz biz buna. Bulaşıkları lavaboya yığacağınıza iki dakikada makineye yerleştirebilirsiniz örneğin. Yemek yaparken birkaç dakikamızı alacak toparlama işlemini de yaparsak, yemek hazır olduğunda hiçbir dağınıklık da kalmamış olur. Nasıl fikir? Denendi, onaylandı! Cevap bekleyen bir maili ertelemeden iki dakikada cevaplayabilirsiniz belki. Sabah uyanırken rutin olarak iki dakikada esneme, gerinme hareketleri yapıp, uzun vadede enerji ve daha az ağrı sahibi olabilirsiniz mesela. Bunu da denedim onayladım güzel Nergal’li. Örnekler çoğaltılabilir. Bunları  yaptığımızda aradan çıkıp bitiveren ve bizi ferahlatan şeylere kavuşmuş olacağız aslında. Ne hoş değil mi?

“Başlamak, bitirmenin yarısıdır,” denir ya? Hah, bende öyle olmuyor lakin azimliyim. Ajda Pekkan’ın yaşlandığını görmeden, tüm işlerimi halletmiş olacağım ama. Söz! 2 dakikayı sadece başlamaya bile ayırsak, kâr kârdır. Böylece bitirme hızımız ve azmimizde de artış olacaktır. Bir kere harekete geçtikten sonra, gerisi gelir illaki.

Acıktınız ama bencileyin tembelsiniz ve “Bana balık tutmayı öğretme, balık ver!” diyenlerden misiniz? Olsun. Vazgeçmek yok, beraberce başaracağız. Hemen evdeki birine, örneğin kardeşinize, eşinize, vs. seslenin ve “Hemen bana bir şeyler hazırla lütfen. Çünkü açken ben, ben değilim,” diyerek tehdit edin. İki dakikaya yiyecek bir şeyler önünüzde! Yalnız “Lütfen” demeyi unutmayın. Onlara da yazık, kıyamam. Tamam, tamam! Kalkın ve mutfağa gidin. Gerisi gelir.

Başladığınız kitabi bir türlü bitiremediniz mi? Sorun yok. Kitabı alın ve kaldığınız sayfadan okumaya devam edin. Onu da mı ben söyleyeyim? 2 dakikalık ilk adımı atın illaki. İşin özü aslında bu kadar basit. Süreç sonuçtan daha önemlidir ve güzeldir. Sürecikeyifli hale getirmeli ki sonuca güle oynaya varabilesiniz.

İki dakikada dünya değişir! Siz de artık değişin!

Doğala özdeş aromalı, katkısız, saf, temiz, berrak zihinli, huzurlu ve sağlıklı günler dilerim sevgili Nergal Blogsever.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.